Arteskop – Stypendium „Kultura w sieci”

Filmy 360 stopni

W ramach stypendium opublikowałem kilka nagrań performance butoh zarejestrowanych na otwartej przestrzeni, ich tematem jest zazwyczaj reakcja emocjonalna na katastrofę ekologiczną.

Ta etiuda nagrana została na Wyspach Zawadowskich na Wiśle. Jest to nagranie próbne, mające pokazać występującej artystce jak mógłby wyglądać taki film.

Sposób oglądania

Filmy 360 i 180 stopni najlepiej oglądać w specjalnych goglach VR, jak np. Oculus Quest.

Jednak można je odtwarzać również na płaskich ekranach.

Na laptopie czy monitorze podłączonym do komputera możemy obracać widok przeciągając kursorem z wciśniętym lewym przyciskiem myszki po obrazie wideo.

Na tabletach i smartfonach najlepiej odtwarzać te nagrania w aplikacji YouTube. Widok obracamy przesuwając palcem po obrazie wideo, lub powinno być możliwe „rozglądanie” się w nagraniu obracając cały ekran, w trybie tzw. „Magic Window”.

Więcej informacji poniżej w części Uwagi techniczne.

Społeczność butoh

Dzięki współpracy ze społecznością artystów butoh mogłem nagrywać ich występy w różnych przestrzeniach.

Niestety wraz z powrotem ograniczeń związanych z covid artyści ci nie mieli jeszcze możliwości zobaczyć tych nagrań w najlepszej formie, czyli na specjalnych goglach 360 wideo / VR.

Ten happening uliczny zwrócił uwagę przechodniów i jak widać w trakcie nagrania czasem nawet prowadził do włączania się ich do akcji.

Filmy 180 stopni

Po konsultacjach z wykonawcami stwierdziliśmy, że jeśli sytuacja nie wygląda jak w powyższym nagraniu, to publikowanie wideo gdzie w połowie sfery 360 stopni widać tylko, po prostu, stojących widzów, jest nieciekawe. Dlatego dalsze nagrania są w formacie 180 stopni.

Etiuda o mocnym i czytelnym przekazie ekologicznym.

Ta etiuda pokazuje ciekawe wykorzystanie przestrzeni architektonicznej.

Etiuda w parze.

Film na portalu dla gogli VR

Na próbę opublikowałem jeden z filmów na specjalnym portalu dla użytkowników gogli 360 wideo / VR – Oculus Video.

Materiały umieszczone w nim, filmy 360 stopni / wideo immersyjne, widoczne są w nim bezpośrednio w goglach w specjalnej bibliotece.

Okazało się, że w tym miejscu zainteresowanie takimi materiałami jest dużo większe, i np w przypadku filmu z poniższego linku osiągnęło już około 900 widzów.

http://arteskop6.olchowski.info

Jest to film nakręcony na wybrzeżu morskim oraz w górach.

Zdjęcia promocyjne

Nocny lot

Butoh Flash Mob

Wprowadzenie w tematykę VR

Dwa materiały w standardowym formacie.

Uwagi o tym jak ja rozumiem medium VR (rzeczywistości wirtualnej).

Montaż materiałów na temat cielesności i zmysłowości w VR.

Uwagi techniczne

Nagrywanie

Swoje nagrania 360 i 180 stopni nagrywam na autorskim zestawie stereoskopowym złożonym z dwu kamer GoPro Fusion.

Odtwarzanie

Doświadczenia VR można oglądać w bardzo różny sposób: na telefonach, telefonach umieszczonych w goglach VR, na komputerze oraz w headsetach (goglach) VR. Przedstawiam szczegółową instrukcję oglądania filmów na poszczególnych urządzeniach oraz praktyczne wskazówki, które pozwolą w pełni i bezproblemowo skorzystać z dobrodziejstw technologii. Ponieważ każdy tryb oglądania ma swoje wady i zalety, zalecam wypróbowanie wszystkich opcji i wybranie swojej ulubionej.

Gogle

To zdecydowanie najlepszy, choć najkosztowniejszy sposób na wejście w świat VR-u. Profesjonalne headsety, takie jak Oculus czy HTC Vive, pozwalają na pełne zanurzenie się w innej rzeczywistości.

Aby odtworzyć na headsecie filmy 360 stopni, wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową w goglach, wejść na tę stronę wybrać film i wybrać tryb pełnoekranowy.  Niektóre headsety automatycznie wykrywają projekcję VR i powiększają video do trybu pełnoekranowego. Czasami po przejściu do pełnego ekranu (sfery) trzeba ponownie kliknąć przycisk „play”.

Telefon – możliwość oglądania w trzech trybach

Oglądanie filmów w technologii VR możliwe jest na większości smartfonów. Doświadczenia można oglądać na trzy sposoby:

Drag controls

Ten tryb pozwala na przyglądanie się i wędrówkę po doświadczeniu poprzez przesuwanie  palcem po ekranie telefonu. W ten sposób można eksplorować zakątki filmowej przestrzeni bez zmiany pozycji czy poruszania urządzeniem. Jest to najłatwiejsza, ale też najmniej immersyjna opcja, w której trudno o szybkie zmiany perspektywy.

Magic window

Tryb oglądania filmu na urządzeniach wyposażonych w żyroskop. Dzięki opcji „magic window”, telefon staje się portalem do świata doświadczeń VR. Przesuwając aparat można patrzeć z różnych stron i pod różnym kątem na akcję filmu.

Użytkownicy  iPhona zostaną automatycznie poproszeni o udzielenie dostępu do funkcji żyroskopu, jest to konieczne do skorzystania z funkcji „magic window”.

Gogle VR / Cardboard

Najlepszy efekt oglądania na telefonie zapewniają proste gogle VR, do których wsuwa się aparat. Najpierw trzeba jednak kliknąć w specjalną ikonkę okularów VR, która pojawia się w prawym dolnym rogu. Ekran telefonu podzieli się na dwie części – każda będzie wyświetlać obraz dla jednego oka. Ważne aby dobrze wpasować telefon w gogle, tak aby uzyskać efekt 3d i przestrzennego obrazu. Odtwarzacz powinien sam wykryć model telefonu (na iPhone’ach można go zmienić w ustawieniach) i domyślnie dopasować się do gogli typu Google Cardboard.

Należy pamiętać, żeby ustawić telefon  idealnie na środku gogli, ponieważ nawet drobne przesunięcie telefonu może zaburzyć efekt. Dla pełniejszego doświadczenia wirtualnej rzeczywistości warto zapewnić sobie przestrzeń, w której możemy się z łatwością obracać, aby móc szybko spojrzeć dokładnie tam gdzie chcemy – w tym celu przydatne może być krzesło obrotowe. Ponieważ takie gogle nie odcinają światła, polecamy oglądanie filmów przy zgaszonym świetle.

Uwaga! W trybie gogli VR można sterować odtwarzaczem przy pomocy wzroku. W pierwszej kolejności należy spojrzeć w dół, gdzie powinna się pojawić ikonka menu i kropka. Kropka skierowana jest w miejsce, w które patrzymy, trzeba skierować ją w ikonkę menu i utrzymać przez chwilę w jednym miejscu – jest to VR-owy odpowiednik kliknięcia. Dłuższe spojrzenie spowoduje wyświetlenie paska postępu odtwarzacza i standardowych ikonek, którymi również można sterować wzrokiem.

Informacja dla posiadaczy urządzeń z systemem Android

Do oglądania filmów w trybie „magic window” oraz na goglach VR może być wymagana instalacja aplikacji:

Usługi Google VR

Jeśli aplikacja jest niezgodna z posiadanym urządzeniem, oznacza to, że telefon najprawdopodobniej nie posiada żyroskopu i korzystanie z doświadczeń VR przez „magic window” i Google Cardboard nie będzie możliwe .

Informacja dla posiadaczy iPhone’ów

W celu oglądania filmów w trybie „magic window” oraz na goglach VR, użytkownicy iPhone’a zostaną automatycznie poproszeni o udzielenie dostępu stronie do danych dotyczących ruchu i orientacji.

Wygasąjący ekran

Podczas oglądania doświadczenia VR na telefonie, może się zdarzyć że ekran wygaśnie. Należy sprawdzić, czy telefon jest naładowany i czy nie włącza się tryb oszczędzania baterii. Na starszych iPhone’ach może być koniecznie wyłączenie funkcji automatycznej blokady (przynajmniej na czas seansu).

Jak zmienić czas blokady ekranu

Zoom

Na telefonie istnieje możliwość przybliżania ekranu. Jeśli obraz wydaje się zbyt mały, chcemy przyjrzeć się szczegółom, albo nie możemy dostosować obrazu na ekranie telefonu do gogli, warto poeksperymentować z przybliżaniem bądź oddalaniem obrazu.

Komputer

Doświadczenia VR można również oglądać na komputerze. Jest to analogiczna opcja do trybu „drag controls” dostępnego na telefonie, tyle że komputer zapewnia większy obraz. Po filmowym świecie poruszamy się przy użyciu kursora.

Ważne informacje

Dźwięk

Warto zaopatrzyć się w słuchawki – dźwięk jest bardzo ważnym elementem filmów VR, kieruje naszą uwagą i sygnalizuje, w którym miejscu dzieje się coś istotnego dla fabuły. Niektóre doświadczenia mają dźwięk przestrzenny. Oznacza to, że nie tylko możemy rozglądać się po świecie filmu, to jeszcze ruchom naszej głowy, telefonu czy myszki towarzyszą odpowiednie zmiany w dźwięku, zwiększając w ten sposób immersję. Niestety funkcja przestrzennego dźwięku nie jest wspierana na iPhone’ach.

Internet

Doświadczenia VR wymagają przesyłania dużych plików, warto upewnić się, że w trakcie ich oglądania mamy szybkie, stabilne połączenie z internetem.

Najlepsze jest oglądanie doświadczeń w najwyższej możliwej jakości. W przypadku problemów z filmem, w ustawieniach filmu można obniżyć jakość i odwrotnie: warto się upewnić że film się odtwarza w najlepszej możliwej w danych warunkach jakości.

Dionizos 360

W okresie realizacji stypendium „Kultura w sieci” zrealizowałem również pełnometrażowy spektakl teatralny w technologii wideo 360 stopni.

Sceny do tej części nagrane zostały w specjalnie zaaranżowanej i oświetlonej przez mnie przestrzeni galerii sztuki współczesnej.

Dzięki nagraniom 360 stopni 3D można w nowy sposób pokazać tworzenie głębi scenicznej.

Ta część nagrywana była w specjalnie oświetlonych podziemiach oraz plenerze i pokazuje jak można przenosić widza z opowieścią w różne ciekawe lokalizacje.

Finansowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s